Коли краще заготовити живці для весняного щеплення?


Різке і затяжне похолодання у грудні викликало певну тривогу садівників з приводу можливості заготівлі живців для щеплення. Запитання суттєве, проте підстав для хвилювання поки що немає. Обстеженнями плодових насаджень Сумською дослідною станцією садівництва, зокрема у Конотопському та Сумському районах області, станом на 20 грудня помітних пошкоджень однорічного приросту зерняткових та кісточкових порід не виявлено.

Тому, хто не встиг до цього часу заготовити живці, така можливість ще є. Взагалі живці для щеплення заготовляють від початку грудня і до набубнявіння бруньок у березні. У незимостійких порід і сортів, у яких пагони приросту часто підмерзають узимку – черешні, абрикоси, сливи, груші, живці нарізають до настання стійких морозів у грудні.

При заготівлі живців уважно стежте за станом поперечного зрізу. Якщо помітите побуріння деревини чи серцевини пагонів, це є ознакою їх підмерзання. Такі живці не беріть. При заготівлі повинна бути повна впевненість у достовірності обраного сорту.

Зрізувати треба однорічні, добре дозрілі, без ознак хвороб пагони з верхньої південної, південно-західної або західної частини крони. У яблуні і груші зрізані пагони повинні мати довжину не менше 25-40 см, у кісточкових порід (вишня, черешня, слива) - не менше 40-50 см. Це пов’язано з тим, що в останніх культур більше ростових бруньок формується на довгих пагонах, а на вкорочених в основному закладаються плодові бруньки.

Живці, не заносячи до теплого приміщення, зв'язують у пучки, прикріплюють до кожного етикетки з назвою сорту і розміщують у підвалі, де їх на ½ - ⅓, нижніми кінцями ставлять у вологий пісок. Оптимальна температура зберігання - 0-2 градуси. З настанням стійкого сніжного покриву пучки з живцями дістають з підвалу, обгортають поліетиленовою плівкою, кладуть на розчищений від снігу майданчик, краще з північного боку будівлі, де танення снігу менш інтенсивне, і укривають їх товстим шаром снігу. Це так зване «снігування». В кінці зими на місце зберігання живців сніг періодично добавляють, а потім накривають його тирсою. Якщо до часу щеплення сніг не вдається зберегти, живці знову переносять у підвал. Від пошкодження мишами пучки з живцями слід обгорнути мілкою металевою сіткою або розкласти отруйні принади.