Декілька слів про виноград у Північних регіонах


Про користь ягід винограду дарма казати. Сама його назва на латинській мові – Vitis походить від слова "vita" – життя, тобто життєдайний. Ще з давніх давен ягоди винограду високо цінуються за смакові, харчові і навіть лікувальні якості. Виноградні плоди у свіжому вигляді смачні та корисні, а ще з них можна виробляти сік, варення, повидло, компот, родзинки тощо. Але все ж таки більша частина винограду, що виробляється в світі, йде на виготовлення вина. Слід зазначити, що виноградне вино – цінний харчовий, лікувальний і високо вітамінний продукт. У свіжих ягодах винограду великий набір корисних для людського організму речовин. Найголовніше це цукор, який там знаходиться у вигляді глюкози – найбільш швидко перетравлюваний організмом; винна, яблучна та інші органічні кислоти; багато мінеральних солей; пектини і білкові речовини. Також у винограді є вітаміни А, В, В2, С, Р, а також ароматичні і дубильні речовини. У медицині існує напрямок лікування ряду захворювань свіжими ягодами винограду, який називається ампелотерапія ("ампелос" – виноград і "теропеос" - лікування). Виноградолікування нараховує багато сотень років. Ще древні римляни і греки застосовували плоди цієї рослини і продукти її переробки в боротьбі з різними хворобами. Лікарі довели, що виноград має радіопротекторну дію. Перш за все через те, що деякі його сорти мають великий вміст пектинових речовин. Саме вони і здатні виводити радіонукліди з організму людини.

Про цінність винограду можна говорити дуже довго. Але чомусь при згадці слова "виноград" всі уявляють великі красиві грона, вирощені і привезені з Південних жарких регіонів. Про вирощування винограду у себе на Півночі ніхто і не задумується. Порівняно суворий клімат, низькі зимові температури, коротший ніж на півдні, вегетаційний період, мала сума активних температур, підвищена вологість категорично відмовляють навіть спробувати виростити кущ елітного сорту. А чому б і ні? З появою нових сортів високої якості, які також є комплексно-стійкими у жителів північних регіонів з'явилася можливість вирощувати цю культуру у себе на присадибній ділянці.

На Сумській дослідній станції садівництва, що знаходиться в селі Малий Самбір, сонячні ягоди різних сортів вже кілька років поспіль радують око. Сорти та їх класифікація, агротехніка, вирощування, обрізка і захист від шкідників та хвороб тут різко відрізняється від традиційних. У зв'язку з тим, що Північ України в меншій степені заражена основними хворобами винограду тут є можливість застосовувати меншу кількість обприскувань фунгіцидами, а часто навіть зовсім обходитись без хімічних обробок. На Сумській ДСС проводиться вирощування і розмноження деяких сортів, адаптованих до умов Півночі.

Отже, спробувати виростити виноград може кожен, не боячись навіть холодних зим. Головне – захотіти!