Родить рясно чорна смородина
Останні роки на території Сумської дослідної станції садівництва інституту селекції Української академії аграрних наук проводились дослідження по розробці і впровадженню малотрудомістких технологій вирощування ягід чорної смородини за рахунок добору сортів і максимальної механізації виробничих процесів, включаючи збирання ягід.
Здешевлення продукції зумовлюється високою врожайністю, що дає змогу при однакових затратах на одиницю площі знизити вартість ягід, а також інтенсифікації технологій вирощування і збільшення кількості рослин на одиницю площі та використання передових технологій по вирощуванню насаджень кущових ягідників.
У дослідах вивчалось 40 вітчизняних та інтродукованихсортів чорної смородини за такими показниками: урожайність, товарність ягід та придатність до механізованого збирання урожаю.
Найбільшими за врожайністю показали себе сорти раннього строку достигання: Селечинська та Севчанка відповідно — 81ц/гата 69 ц/га.
Сорти середнього строку достигання дали врожай: Софіївська —69,5 ц/га, Ювілейна Копаня — 73,8 ц/га, Радужна — 87,5 ц/га.
Ці сорти мали високий вміст цукрів: Селечинська — 9,36%, Севчанка — 9,36%, Радужна —9,4%, Софіївська — 11,24%, Ювілейна Копаня —11,45%; аскорбінової кислоти: Севчанка — 210,2 мг %,Ювілейна Копаня — 219,1мг %,Радужна — 219,3 мг %, Селечинська — 230,8мг %, Софіївська — 233,6 мг %; розчинних сухих речовин: Селечинська — 13,44%, Радужна — 13,62%, Ювілейна Копаня —15,80%, Севчанка —16,01%, Софіївська —18,42%.
Згідно із розрахунками економічної ефективності вирощування кущових ягідників можна зробити висновок, що 60% витрат на вирощування чорної смородини припадає на ручне збирання ягід.
Одним з найбільш ефективних способів зниження затрат на збір урожаю є використання механізованого (комбайнового) збирання. Для цього необхідно використовувати комбайни з високим коефіцієнтом корисної дії.
У минулому на Сумщині використовувались комбайни вітчизняного виробництва МПЯ-1 та — молдовського "Йонас", але в зв'язку з низьким коефіцієнтом корисної дії їхньої роботи ця технологія була втрачена в зоні північно-східного лісостепуУкраїни.
На сьогодні використовуються комбайни зарубіжного виробництва, що мають низьку втрату врожаю та за робочу зміну можуть зібрати ягоди з 1-3 га насаджень, а це – 7-21т ягід, що дає змогу кільком господарствам формувати партію продукції для подальшого продажу та переробки.
Дослідження Сумської дослідної станції садівництва інституту селекції Української академії аграрних наук довели, що при "професійному підборі сортів та технології вирощування ягідництво є однією з прибуткових галузей сільського господарства.